Wszystko, co trzeba wiedzieć o karniszach ściennych
Karnisze montowane są nad wnęką okna lub drzwi – to element aranżacyjny, do którego mocuje się firany, zasłony, lambrekiny i rolety rzymskie. Należy zaznaczyć, że stanowi on ozdobę sam w sobie, a jego kształt i kolor rzutuje na estetykę wnętrza, dlatego dobierając odpowiedni, warto mieć na uwadze design całego pomieszczenia. Istotny jest też materiał, od którego zależy wytrzymałość oraz łatwość czyszczenia karnisza.
Zastosowanie karniszy ściennych i sufitowych
Modele ścienne, podobnie jak sufitowe, mogą być wykorzystane do optycznego pomniejszenia pomieszczenia lub wyrównania jego proporcji. Oba rodzaje przydadzą się więc przede wszystkim we wnętrzach przestronnych lub o nieregularnym kształcie. Karnisze ścienne są jednak solidniej zbudowane, dzięki czemu nadają się do wieszania ciężkich tkanin, takich jak na przykład żakard czy aksamit. Modele sufitowe można za to zamocować dalej od okna, dzięki czemu zasłona nie będzie zahaczać o zabudowę pod wnęką czy stojące na parapecie kwiaty.
Karnisz metalowy podwójny – zalety
Wybór karnisza można dostosować do tego, czy będą na nim wieszane wyłącznie firanki, czy także zasłony. Jeżeli nie ma co do tego jeszcze pewności, lepiej postawić na karnisz metalowy podwójny. Dzięki temu, w przypadku zmiany decyzji odnośnie wystroju wnętrza nie trzeba będzie dokonywać ponownego zakupu. Karnisze metalowe podwójne mają bowiem dwie rurki – przednia służy do wieszania zasłon, a tylna przeznaczona jest na firanki. Gdy jednak nie decydujemy się na powieszenie zasłon, wówczas firanka powinna znajdować się na przedniej rurce.
Dlaczego warto wybrać karnisze metalowe?
Aranżerzy wnętrz mają do wyboru zarówno karnisze metalowe, jak i drewniane. Pierwsze z nich cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ ich czyszczenie nie wymaga użycia specjalnych środków. Kurz, który się na nich osadza, wystarczy wytrzeć szmatką. Tym, co wyróżnia produkty wykonane z metalu, jest także trwałość – wybierając do mieszkania zlew metalowy lub stalowy karnisz, można mieć pewność jego odporności na uszkodzenia mechaniczne.
Przy wyborze karnisza kluczowy jest styl pomieszczenia. Do loftu i innych surowo zdobionych wnętrz najlepszy będzie model prosty, metalowy i pozbawiony nadmiernych rzeźbień. Dom w stylu klasycznym to z kolei doskonałe miejsce na karnisze o fantazyjnie ukształtowanym zakończeniu. Dobrym przykładem są elegancko kute listki, które sprawdzą się również w przypadku aranżacji bogatych w motywy florystyczne. Wybierając karnisz, należy też zwrócić uwagę na okucia mebli czy elementy wykończenia lamp oraz żyrandoli – warto dopasować do nich model spójny kolorystycznie i materiałowo.